MISTRZOSTWA W SIATKÓWCE PLAŻOWEJ

10 czerwca na Plaży Miejskiej w Rudniku odbyły się Mistrzostwa Szkół Średnich w piłkę siatkową plażową. Udział wzięło 14 par chłopców.
Dominik Bonin i Krystian Chabowski zajęli III miejsce, a Mateusz Gzella i Jakub Walisiak uplasowali się w pierwszej dziesiątce.
Gratulacje!

UWAGA – KONKURSY

Termin dostarczania prac w konkursie fotograficznym „Mój zawód – moją pasją” i w konkursie plastycznym „Bronisław Malinowski Grudziądzanin” zostaje przedłużony do 28 maja 2021 r. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach. Czekają ciekawe nagrody.

Praktyczna nauka zawodu – zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe

Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, od 26 kwietnia będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze.

Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) będą mogły być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów lub słuchaczy.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 22 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” w województwie kujawsko-pomorskim!

Informujemy, że 27 kwietnia 2021 r. odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski.
Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.
Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na sześć obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport” oraz „ekologia i klimat”.

Konsultacje dla woj. kujawsko-pomorskiego rozpoczną się 27 kwietnia br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiadlamlodych5.webankieta.pl/. Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 26 kwietnia (poniedziałek) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.

Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem – pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

Praktyczna nauka zawodu u pracodawców – od 19 kwietnia 2021 r.

Uczniowie III klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą odbywać zajęcia praktyczne u pracodawców, o ile u danego pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić ich zdrowiu.
Dla uczniów klas I i II zostały przedłużone dotychczasowe obostrzenia w funkcjonowaniu do 25 kwietnia 2021 r.

Zasady kształcenia praktycznego dla zdających egzaminy w kształceniu zawodowym

Od poniedziałku, 19 kwietnia 2021 r. uczniowie i słuchacze przystępujący do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji czerwiec-lipiec br., mogą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia, przy zachowaniu reżimu sanitarnego, w określonych warunkach organizacyjnych.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 15 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

ZBIERAM TO W SZKOLE

Zachęcamy do udziału w projekcie ekologiczno-charytatywnym „Zbieramto w szkole”. To cenna inicjatywa oparta na zasadzie „zbieraj – pomagaj – odbieraj nagrody”.

Podczas akcji zbierane są m.in. baterie, stare srebro, znaczki pocztowe, zegarki tarczowe czy puszki aluminiowe. Dzięki temu mniej opadów zanieczyszcza naszą planetę. Jednocześnie zebrane przedmioty są sprzedawane, a dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na dzieła misyjne. Wśród nich są m.in.: budowa studni w Czadzie oraz pomoc dzieciom z domów dziecka na Filipinach i w Boliwii.

Za udział w programie uczniowie otrzymują nagrody. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na książki, filmy, torby ekologiczne.

Akcję prowadzi Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusa – Sekretariat Misji Zagranicznych Księży Sercanów. Więcej informacji można znaleźć na stronach zbieramto w szkole i zbieramto.  

Projekt zawiera w sobie też program partnerski. Każdej darowiźnie przyporządkowana jest określona liczba punktów, które można wymienić na nagrody: książki, filmy, torby ekologiczne, dewocjonalia.

Uczniowie którzy chcą przyłączyć się do akcji mogą przynieść zbierane przedmioty i surowce do szkoły.

Edukacyjno-ekologiczno program grantowy

Program nosi nazwę EKOczynni i jest skierowany do szkół ponadpodstawowych.
Celem programu jest edukacja ekologiczna, kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów oraz wsparcie szkolnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska.
Organizatorem programu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, a patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Szczegóły dostępne są na stronie:

Konkursy

KONKURS PLASTYCZNY – Bronisław Malinowski Grudziądzanin

Rok 2021 został w Grudziądzu ogłoszony rokiem Bronisława Malinowskiego dla uczczenia pamięci i podkreślenia wyjątkowych zasług Bronisława Malinowskiego, wybitnego sportowca – lekkoatlety, Honorowego Obywatela Miasta Grudziądza, w związku z przypadającą w 2021 roku 70. rocznicą jego urodzin, 40. rocznicę śmierci oraz 45. rocznicę zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego.

Aby lepiej poznać postać olimpijczyka zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Bronisław Malinowski Grudziądzanin”.
Prace plastyczne wykonane dowolną techniką w formacie A3 lub A4 można dostarczać do sekretariatu (I piętro) lub Szkoły (parter) w terminie do 30 kwietnia 2021 r.

KONKURS FOTOGRAFICZNY – Mój zawód – moją pasją

Kujawsko- Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy zaprasza do udziału w organizowanym przez Cech Rzemiosł Różnych w Bydgoszczy konkursie fryzjerskim.

Konkurs trwa:  15.03.2021 r. -15.05.2021 r.

Konkurencje indywidualne:

JUNIORZY W KATEGORII FRYZJERSTWA DAMSKIEGO

  • Fryzura wyciskana z fal na całej głowie – klasa I
  • Fryzura ślubna z długich włosów- klasa I, II, III

JUNIORZY W KATEGORII FRYZJERSTWA MĘSKIEGO

  • Modelowanie fryzury awangardowej – klasa I,II,III

Prace będą oceniane przez członków komisji egzaminacyjnej. Skład Sędziowski : 5-10 osób.
Punktacja: max 30 punktów, noty minimalne w zależności od ilości zawodników.
Laureaci trzech pierwszych miejsc konkursu fryzjerskiego otrzymają puchary i dyplomy. Wymienione nagrody wręczane będą  w Cechu Rzemiosł Różnych  w Bydgoszczy  przy ul. Jagiellońska 10.
Uczestnicy trzech pierwszych miejsc będą poinformowani o zajętych miejscach na stronach:  www.cechrr.bydgoszcz.pl oraz na Facebooku Cechu Rzemiosł Rożnych a także telefonicznie.

KONKURENCJA INDYWIDUALNA FRYZJERSTWO DAMSKIE – JUNIOR
FRYZURA WYCISKANA Z FAL NA CAŁEJ GŁOWIE – klasa I

Konkurencja jest wykonywana na  główce manekina
Długość włosów – od 20 cm do max 30 cm – od nasady po końce (na całej głowie).
Fale wykonujemy z przedziałkiem lub wyczesane do góry.
Produkty – wszystkie produkty są dozwolone. Zabronione są brokaty i ozdoby.
Kolor włosów – wybór koloru jest dowolny.
Wykonane 4 zdjęcia główki  (przód, tył, lewy i prawy bok)  zrobione na gładkim, jasnym tle wysyłamy na adres fryzurafale@gmail.com wraz z załączoną kartą zgłoszeniową.

KONKURENCJA INDYWIDUALNA FRYZJERSTWO DAMSKIE – JUNIOR
FRYZURA ŚLUBNA Z DŁUGICH WŁOSÓW – KLASA I, II, III

Konkurencja jest wykonywana na  główce manekina
Fryzura – ma charakter elegancki i klasyczny.
Kolor włosów – wybór koloru jest dowolny. Zabronione są brokaty i kolorowe spray’e.
Produkty – wszystkie produkty są dozwolone.
Narzędzia – wszystkie narzędzia do modelowania są dozwolone.
Wszystkie materiały do dekoracji są dozwolone, ale nie mogą przykrywać więcej niż 25 % fryzury. Treski, dopinki i peruki  są zabronione.
Wykonane 4 zdjęcia główki  (przód, tył, lewy i prawy bok) zrobione na gładkim, jasnym tle wysyłamy na adres: fryzuraslubna@gmail.com   wraz z załączoną kartą zgłoszeniową.

KONKURENCJA INDYWIDUALNA  FRYZJERSTWO MĘSKIE – JUNIOR
MODELOWANIE FRYZURY AWANGARDOWEJ – klasa I,II,III

Konkurencja jest wykonywana na  główce manekina
Kolor włosów – wybór kolorów i ich ilość jest dowolna . Zgodna z obowiązującymi trendami mody.
Produkty – wszystkie produkty do stylizacji są dozwolone. Zabronione są brokaty i kolorowe spraye.
Narzędzia – wszystkie narzędzia do modelowania są dozwolone.
Wykonane 4 zdjęcia główki  (przód, tył, lewy i prawy bok)  zrobione na gładkim, jasnym tle wysyłamy na adres: fryzuraawangardowa@gmail.com wraz z załączoną kartą zgłoszeniową dostępną na stronie KPIRiP w Bydgoszczy.

Istnieje możliwość wypożyczenia główek manekina po wcześniejszym zgłoszeniu u Dyrekcji szkoły.

Nowy terminarz kursów zawodowych

Uległy zmianie niektóre terminy kursów zawodowych. Prosimy o zapoznanie się z nowymi terminami.

Rozstrzygnięcie konkursów plastycznych

SZKOLNY KONKURS  „LOGO MOJEJ PRZYSZŁEJ FIRMY”

Wyniki konkursu:
I miejsce – Weronika Goralska
II miejsce – Roksana Majdajska i Tymoteusz Wiśniewski
III miejsce – Klaudia Kołodziej i Agata Szczepańska.

Udział w konkursie wzięli:
1. Martyna Biesiada
2. Agnieszka Hejnowska
3. Kamila Guziec
4. Klaudia Meller
5 .Martyna Rzanny
6. Paulina Staszak
7.Wiktoria Szablewska

KONKURS PLASTYCZNY DLA ZAWODU FRYZJER, SPRZEDAWCA, CUKIERNIK.

Szkolnym konkurs dla:
fryzjerów –„ Anioły i Demony”
sprzedawców – projekt witryny sklepu „Barwy jesieni”
cukierników – „Dekorujemy tort na 18 urodziny”

Wyniki konkursu:
I miejsce – Wiktoria Szablewska
II miejsce – Daria Łożyńska
III miejsce –Wiktoria Halik i Paulina Staszak

Udział w konkursie wzięli:
1. Agnieszka Hejnowska
2. Klaudia Kołodziej
3. Sandra Markuszewska

KONKURS FOTOGRAFICZNY „KOLAŻ FOTOGRAFICZNY”

Wyniki konkursu:
I miejsce – Kamila Guziec
II miejsce – Klaudia Meller
III miejsce –Kacper Staniszewski

Udział w konkursie wzięli:
1. Tymoteusz Wiśniewski

Ważne terminy

Nauczanie zdalne zostaje przedłużone do 3 stycznia 2021 r.
Ferie zimowe – 4 – 17 stycznia 2021 r.
Wystawienie ocen proponowanych z poszczególnych przedmiotów – do 15 grudnia 2020 r.
Wystawienie ocen semestralnych – do 29 stycznia 2021 r.

Wraca kształcenie praktyczne

Od 30 listopada 2020 r. mogą być prowadzone zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.
Rozwiązania te przewiduje podpisane 24 listopada przez Ministra Edukacji i Nauki rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenie wchodzi w życie 30 listopada 2020 r.

Konkurs fotograficzny – rozstrzygnięcie

W październiku odbył się konkurs fotograficzny z geografii pt. „Drzewo w krajobrazie”.
W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II a, II b oraz 2 e, łącznie przystąpiło do niego 36 osób.
Każda z fotografii przedstawiała inny kadr, prace były ciekawe i niepowtarzalne.
Jury w składzie Joanna Czyżak i Beata Piasecka wybrało najciekawsze prace:
1 miejsce Mateusz Bonna kl. II a
2 miejsce Paulina Chojnacka kl. II b
3 miejsce Sandra Zgoda kl. II b

Wyróżniono 3 osoby:
Kacpra Staniszewskiego z kl. II e
Wiktorię Wiecką z kl. II e
Fabiana Bucior z kl. II a
Zwycięzcom oraz osobom wyróżnionym gratulujemy! 🙂

UWAGA KONKURS

SZKOLNY KONKURS GRAFICZNY NA WYKONANIE LOGO DLA SWOJEJ FIRMY.

Przedmiotem prac plastycznych powinien być graficzny symbol (logo) dla mojego  przyszłego zawodu, przyszłej firmy.
Prace w formacie nie przekraczającym A4. Technika dowolna.

      SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW W ZAWODZIE FRYZJER – „ANIOŁY I DEMONY”

Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę.
Praca powinna być wykonana w formacie A4 techniką: rysunek ołówkiem lub kredkami, pastele suche, pastele olejne, wyklejanki, collage.

      SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW  W ZAWODZIE SPRZEDAWCA – projekt witryny sklepu na temat „BARWY JESIENI”

Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu jedną samodzielnie wykonaną pracę.
Praca powinna być wykonana w formacie A4 techniką: rysunek ołówkiem lub kredkami, pastele suche, pastele olejne, wyklejanki, collage.

SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY DLA UCZNIÓW W ZAWODZIE CUKIERNIK – „DEKORUJEMY TORT NA 18 URODZINY”

Pomysł na wykonanie należy do uczestnika konkursu.


Termin wykonania wszystkich prac konkursowych mija 4 grudnia 2020 r. Prace należy dostarczyć do szkoły lub sekretariatu.
Na uczestników konkursu  czekają nagrody, dyplomy i dodatkowe punkty do zachowania za I semestr.

Nauczanie zdalne

Od poniedziałku 19. 10. 2020 r. zajęcia lekcyjne w Branżowej Szkole I Stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Grudziądzu będą odbywać w trybie zdalnym. (szczegółowe informacje w e-dzienniku). Zajęcia praktyczne będą realizowane w dniach praktyk u pracodawcy o ile nie wystąpią zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.

Kalendarz roku szkolnego 2020/21

01. 09. 2020Rozpoczęcie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych
14. 10. 2020Dzień Edukacji Narodowej (środa)
01. 11. 2020Wszystkich Świętych (niedziela)
11. 11. 2020Narodowe  Święto  Niepodległości  (środa)
15. 12. 2020Międzynarodowy Dzień Herbaty
23. 12 – 31. 12. 2020Zimowa przerwa świąteczna
01. 01. 2021Nowy Rok 2021 – dzień wolny (piątek)
06. 01. 2021Święto Trzech Króli  (środa)
15. 01. 2021Zakończenie I semestru
15. 02 – 28. 02. 2021Ferie zimowe
01. 04 – 6. 04. 2021Wiosenna przerwa świąteczna
01. 05. 2021Święto Pracy – dzień wolny (poniedziałek)
03. 05. 2021Święto Konstytucji 3 Maja – dzień wolny (środa)
03. 06. 2021Boże Ciało dzień wolny (czwartek)
25. 06. 2021Pożegnanie uczniów klas III
25. 06. 2021Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych
28. 06 – 30. 06. 2021Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe dla zawodu sprzedawca
28. 06 – 31. 08. 2021Ferie letnie


Zarządzenie nr 2/20/21
Wicedyrektora Branżowej Szkoły I stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości
w Grudziądzu
z dnia 28 sierpnia 2020r.
w sprawie wytycznych dla uczniów od 1 września 2020 r.

Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji;

Uczniowie, u których wystąpią niepokojące objawy chorobowe powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a ich rodzice/opiekunowie prawni powinni niezwłocznie poinformować o tym fakcie szkołę (wychowawcę, dyrektora):

Do obowiązków uczniów należy:
 – w drodze do i ze szkoły przestrzegać przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej;
– przy wejściu do budynku szkoły dezynfekować ręce;
– nosić maseczki ochronne, zakrywać usta i nos w czasie pobytu w szkole w szczególności na korytarzach szkolnych, w toaletach i przed wejściem do sal lekcyjnych;
– podać wychowawcy aktualny numer telefonu do rodziców/opiekunów prawnych, aby zapewnić szybki kontakt telefoniczny w sytuacji zagrożenia;
– zgłaszać wychowawcy/nauczycielowi/wicedyrektorowi niepokojące objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (gorączka, kaszel, duszności) u siebie lub u innych uczniów;
– pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego  między sobą w miejscach wspólnych, zarówno na korytarzach, w toaletach, i na terenie wokół budynku szkoły;
– pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego w czasie wchodzenia i wychodzenia z sal lekcyjnych oraz w czasie lekcji (w miarę możliwości siadać w ławkach oddzielnie);
– pamiętać o częstym myciu rąk w czasie pobytu w szkole, po skorzystaniu z toalety, przed i po posiłku, a szczególnie podczas kichania i kaszlu oraz unikać dotykania oczu, nosa i ust;
– posiadać własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć powinny znajdować się na ławce lub w plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą;
– korzystać z boiska szkolnego oraz przebywać na świeżym powietrzu na terenie szkoły w czasie przerw;
– do minimum ograniczyć bezpośredni kontakt z pracownikami administracji i obsługi;

Zarządzenie nr 5/20/21
Wicedyrektora Branżowej Szkoły I stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Grudziądzu
z dnia  28 sierpnia 2020 r.
w sprawie wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek ochronnych

Wprowadzam obowiązek noszenia maseczki ochronnej dla wszystkich pracowników, uczniów oraz osób wchodzących na teren szkoły z zewnątrz.  Pracownicy mogą zdjąć maseczkę po zajęciu miejsca pracy, a uczniowie po zajęciu miejsca w ławkach. Petenci pozostają w masce do czasu opuszczenia terenu szkoły.                            

Zarządzenie nr 3/20/21
Wicedyrektora Branżowej Szkoły I stopnia Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Grudziądzu
z dnia  28 sierpnia 2020 r.
w sprawie ustalenia wytycznych dla nauczycieli od 1 września 2020 r.

Do obowiązków wychowawców należy:
– poinformować uczniów o obowiązku noszenia maseczek, zakrywania ust i nosa w czasie pobytu w szkole w szczególności na korytarzach szkolnych, w toaletach;
-zbierać informacje na temat stanu zdrowia uczniów (objawy chorobowe sugerujące infekcję dróg oddechowych) i domowników (kwarantanna, izolacja);
– poinformować uczniów, że nie mogą przychodzić do szkoły w sytuacji wystąpienia niepokojących objawów chorobowych i powinni  wówczas  telefonicznie skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki medycznej , aby uzyskać teleporadę, a ich rodzice/ opiekunowie prawni powinni niezwłocznie poinformować szkołę (wychowawca, wicedyrektor, pedagog);

Do obowiązków nauczycieli pełniących dyżur należy:
– przy wejściu do budynku szkoły egzekwować obowiązek dezynfekowania rąk;
– zwracać uwagę na zachowanie bezpiecznego dystansu między uczniami na korytarzach szkolnych;
– zachęcać uczniów do pobytu na świeżym powietrzu na boisku w czasie przerw;

Do obowiązków nauczycieli w czasie prowadzenia zajęć lekcyjnych należy:
– organizować pracę uczniów w taki sposób, aby możliwe było zachowanie dystansu między nimi;
– często wietrzyć klasę;
– zwrócić uwagę, czy uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć  i powinny znajdować się na stoliku  szkolnym ucznia lub w plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą;
– usunąć lub uniemożliwić dostęp do przedmiotów  i sprzętu znajdującego się w sali , którego nie można skutecznie  umyć, uprać lub zdezynfekować;

Do obowiązków nauczycieli wychowania fizycznego należy:
– czyścić lub dezynfekować przybory do ćwiczeń wykorzystywane podczas lekcji po każdych zajęciach
– podczas realizacji zajęć, w których nie można zachować dystansu – ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe;
– wietrzyć salę gimnastyczną co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć;
– przy sprzyjających warunkach pogodowych realizować zajęcia wychowania fizycznego na świeżym powietrzu;

Wszyscy nauczyciele powinni  do minimum ograniczyć bezpośredni kontakt z uczniami, rodzicami/ opiekunami prawnymi uczniów, innymi nauczycielami, pracownikami administracji i obsługi, zasłaniać usta i nos w wypadku bezpośredniego kontaktu;

Jeżeli nauczyciel zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należ odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu, zapewniając minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadomić wicedyrektora, wychowawcę, którzy telefonicznie zawiadomią rodziców/ opiekunów prawnych o konieczności odebrania ucznia ze szkoły ( rekomendowany własny środek transportu).